Tipy na nejlepší evropská letoviska

Těšíte se, až letos vyrazíte za rozpáleným sluncem, čistou pláží a osvěžujícím mořem? A rádi byste poznali nová, neokoukaná zákoutí? Pak pro vás máme tip! Vybrali jsme 7 nejzajímavější evropských letovisek, která vás nadchnou nejen čistotou pláží a moře. Kromě bohatého společenského i sportovního vyžití totiž na těchto místech naleznete i historické památky či zajímavé přírodní úkazy. Nechte se inspirovat!

Azurové pobřeží (Francouzská riviéra): 

Pokud vás láká krásné moře, ale nechcete u něj celou dovolenou proležet, pak vsaďte na francouzské Côte d'Azur. To láká k pobytu všechny milovníky vůně levandule a zrajících sýrů, azurově zbarveného moře i nadšené horaly. V příjemném prostředí Jižních Alp (s až 3000m vrcholy) jsou oblíbené také výlety na jachtách, či posedávání v kavárničkách a kasinech.

  • Průměrná denní teplota v létě: 27 °C

Co určitě neopomenout: kromě tradičních míst (Monako, Marseille, Nice, Cannes, St. Tropes či Hyerés), která musí vidět každý návštěvník Azurového pobřeží, stojí za pozornost třeba jeskyně Sainte-Baume či městečko Grasse. Poutní místo Sainte-Baume se nachází na těžce přístupné, avšak krásné severní straně skály a před tisíci lety ho údajně obývala Máří Magdaléna. V okolí Grasse pak rostou nejkrásnější květiny, díky kterým se toto místo stalo hlavním městem výroby parfémů.

Makarská riviéra (Chorvatsko):

Asi jen těžko budete mezi přáteli hledat někoho, kdo nikdy nebyl v Chorvatsku! Makarská riviéra je prozářena sluncem, voní borovicemi a nabízí průzračně čisté moře. Pláže jsou oblázkové a lákají ke spoustě vodních aktivit. Celé pobřeží je navíc lemováno štíty pohoří Biokovo, které přímo vybízejí k turistice. Není proto divu, že cca 60km pás Makarské riviéry každé léto vyhledávají davy turistů.

  • Průměrná denní teplota v létě: 24 °C

Co určitě neopomenout: hitem jsou bezesporu pláže letoviska Brela, které se pyšní Modrou vlajkou (nejvyššího mezinárodního ocenění za čistotu moře a okolí). Vyhledávána jsou však i další střediska – Baška Voda, Gradac, Podgora, Tučepi či centrum oblasti – Makarska. Ať už si vyberete kterékoliv středisko Makarské riviéry, můžete se těšit na luxusní hotely s bary a restauracemi, stejně jako na tradiční kulturu místních se zajímavou tisíciletou historií a výbornou kuchyní. Pakliže toužíte po méně vyhledávaných místech, doporučujeme vám navštívit chorvatské ostrovy.

 

Costa Brava (Divoké pobřeží Španělska):

Costa Brava (Divoké pobřeží) je nejoblíbenější španělskou destinací, kterou Češi navštěvují. Rozkládá se v oblasti Katalánska ve východní části Pyrenejského poloostrova a nabízí cca 220 km rozmanitého pobřeží. Těšit se můžete na pláže s jemným štěrkem, které přechází do nejjemnějšího písku i příkré útesy, které vytváří kouzelné zátoky. Všechny pláže na Costa Brava se navíc pyšní modrou vlajkou, která je zárukou čistého moře.

  • Průměrná denní teplota v létě: 25 - 28 °C

Co určitě neopomenout: rozhodně navštivte města Lloret de Mar, Blanes a Tossa de Mar. Každé z nich nabízí odlišnou atmosféru. První jmenované je ideálem pro milovníky rušného nočního života, je totiž plné diskoték a barů. Blanes je zase rájem pro rybáře a nabízí krásnou botanickou zahradu Marimurta. Tossa de Mar je naopak ideálem pro rodiny s dětmi – vyfotíte se v malebném prostředí kolem skal a užijete si romantická zákoutí.

 

Řecký ostrov Thassos:

Perla Egejského moře. Zelený ráj na zemi. Romantický ostrov s bujnou vegetací. To jsou jen základní přívlastky, které si vysloužil řecký Thassos. Tento nejsevernější ostrov Egejského moře má rozlohu 399 km2 a je plný romantických zákoutí, historických pamětihodností i pohádkových pláží. Na Thassos se nedostanete letadlem, není tu totiž jediné letiště. Můžete však využít některý z trajektů, které z pevniny odplouvají každou chvílí.

  • Průměrná denní teplota v létě:  30 °C

Co určitě neopomenout: rozhodně navštivte lagunu Giola. Jedná se o přírodní bazének, který je jako vytesaný do skály. Celkově si dovolenou na Thassosu nejvíce užijete, vypůjčíte-li si jeap a celý ostrov procestujete. Narazíte na spoustu nádherných pláží a zákoutí, která ve vás zanechají nezapomenutelný zážitek. Díky těžbě mramoru, specifické právě pro Thassos, lze narazit i na nádherné bílé pláže s jemným pískem.

 

Pobřeží Černého moře (Bulharsko):

Bulharsko se v posledních letech stává hitem českých turistů a nabízí špetku od všeho. Luxusu si užijete na krásných plážích Zlatých písků, romantiku nejlépe ochutnáte v blízkosti Balčiku a opojné vůně růží se můžete nadýchat v Údolí růží (cestou ze Sofie do Burgasu). Pro milovníky mělkého moře je tu pak Albena s širokými plážemi, krásným koupáním a pyramidovými hotely. Kromě třpytivých pláží a rušných měst, se ale můžete nechat svést i dalšími kouzly Bulharska.

  • Průměrná denní teplota v létě: 25 °C

Co určitě neopomenout: věhlasný podzemní vodopád (Ďáblovo hrdlo), který mizí v útrobách země. V okolí se nachází také jeskynní komplex se 100 m dlouhou a 35 m vysokou jeskyní. Pokud máte radši historii, navštivte Nesebar (tři tisíce let staré antické město, které je součástí UNESCO), nebo Rilský klášter, který působí jako tvrz. Bulharsko má jednoduše v rukávu pro každého něco!

  

Rybářské městečko Dalyan (Turecko):  

Menší letovisko Dalyan na tureckém pobřeží se nachází asi 25 km od Dalamanu a naleznete zde jedny z nejkrásnějších pláží Evropy. Kromě vodních sportů a odpočinku na pláži se můžete vydat na výlet za antickými památkami, či využít proslulé bahenní lázně. Určitě ale nezapomeňte navštívit pláž Iztuzu, na které se vyskytují ohrožené mořské želvy – Karety obrovské.

  • Průměrná denní teplota v létě: 32 °C

Co určitě neopomenout: vydáte-li se člunem po proudu stejnojmenné řeky (Dalyan), otevře se vám krásný pohled na hrobky ze 4. století, které jsou vytesané přímo do skály. Ochutnat můžete legendární fíky s jedinečnou chutí a kochat se zvířaty, kterými se to tady jen hemží – volavky, čápi, želvy, hadi, ještěrky i plameňáci. Za pozornost jistě stojí také divadlo ze 2. století př. Kr., římské lázně či antický chrám.

 

Palmová riviéra (Itálie):

Riviera delle Palme je jednou z nejkrásnějších italských destinací. Nachází se ve střední části Itálie na pobřeží Jaderského moře. Tato oblast je vyhledávána především pro svou bohatou vegetaci, včetně cca 5 tisíc mohutných palem. Palmový ráj nabízí dlouhé, široké a čisté písčité pláže s blankytně modrou vodou a pozvolným vstupem do moře. Je tak ideálem pro mladé páry, rodinky i dobrodruhy.

  • Průměrná denní teplota v létě: 25 °C

Co určitě neopomenout: hlavními středisky Palmové riviéry jsou města San Benedeto del Tronto, Cupra Martima a Alba Adriatica. První jmenované je zároveň největším střediskem této oblasti a je označováno za Perlu Jadranu. Kromě historického centra nabízí i spoustu sportovního vyžití (tenisové kurty, bazény, jachtařský klub, cyklostezky, aj.). Nechybí ani velké množství diskoték, restaurací, barů či vináren.

 

Nevíte, jak vybrat správnou cestovní agenturu? Nezoufejte, přečtěte si článek o výběru nejlepší cestovní agentury a vyberte tu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.