Čelovka EMOS 1x LED 1W + 2 LED 3×AAA (1441162100)

u Vás již 25.1.IHNED ZDARMA
na 63 výdejnách
Jste začátečníci nebo chcete poprvé vyrazit na vodu a kromě klidné plavby si užít i krásné přírody? Berounka, nacházející se v plzeňské kotlině, na vás čeká s otevřenou náručí. Nadchne všechny romantické povahy, které si chtějí užít výhled na bohatá stromoví lemující skalní ostrohy, rozmanité louky či skalní útvary Českého krasu. Během cesty se setkáte s řadou rekreačních lokalit, hotelů a ubytoven s možností kempování, stejně jako prakticky s nehybným proudem, což lze vyžít pro zastávky přímo na vodě nebo k procvičování svých schopností pádlování. Na Berounce se nachází také několik jezů, které ovšem nejsou sjízdné vzhledem k tomu, že nemají propusť.
Vhodná i pro začátečníky. Cestou minete také spustu kempů a tábořišť, kde se můžete občerstvit. Řeka, která protéká Plzeňským a Středočeským krajem, má nejatraktivnější horní tok, kdy trasa vede krásným údolím bez měst a silnic.
Trasu Zvíkovec – Roztoky (19 km) si můžete zpříjemnit návštěvou Muzea Oty Pavla, který Berounku proslavil zasazením do dějišť mnoha svých povídek, pokochat se Skryjskými jezírky nebo se občerstvit v hospůdce nacházející se za půlkou trasy.
Patříte mezi začínající i pokročilejší vodáky? Nepřehlédněte proslulou Moravu, která i vzhledem ke své délce vychází vstříc pestrobarevnou paletou zážitků. Právě tu vám nabídne například úsek v Postřelmově, kde se do řeky vlévá říčka Desná. Zatímco v horní části – ještě před přítokem – je řeka ideální pro zkušenější vodaře, v dolní části se můžete těšit na plavbu jako stvořenou pro odpočinek nebo výlet ve dvou. Pouze je třeba počítat s tím, že působivou projížďku chráněnou krajinnou oblastí Litovelského Pomoraví doprovázejí všudypřítomní komáři. Přemýšlíte nad vhodným plavidlem? Ideální je plastová kánoe kvůli kolísavým stavům vody. Stejně tak byste neměli opomenout vestu, neboť Morava je často plná přesahujících větví či kmenů padlých stromů.
Hezký jednodenní výlet (15 km) se zajímavým úsekem se nachází na trase z Mohelnice vedoucí přes chráněnou oblast Litovelského Pomoraví. Vychutnáte si krásnou přírodu i jezy, např. jez Templ patří k těm nejhezčím na řece Moravě.
Do Litovle můžete vyrazit také z Nových Mlýnů (8 km) a užít si tak pohodovou trasu se dvěma jezy. Čekat na vás bude také kemp i občerstvení.
Dvoudenní výlet o délce 25 km vede z Litovle do Olomouce, s mezi zastávkou v Hynkově. Voda je klidnější, počítejte ale s tím, že v řece občas narazíte na padlý strom.
Vodáci obvykle vyrážejí z Hanušovic např. do ústí Desné (27 km), pokračovat je možné až do Olomouce.
Jelikož řeka protéká chráněnou krajinnou oblastí, nachází se na ní méně tábořišť a kempů, proto trasu vždy dobře naplánujte. Díky tomu se na vodě nachází i minimum vodáků, takže pokud dáváte přednost jezům bez front a klidnějším místům, bude pro vás Morava vhodným řešením.
Zůstáváme-li u českých toků, těžko nás nechá chladnými Vltava. Co však od ní můžeme čekat a jaké podmínky nabízejí pro nás jako pro vodaře? Podobně jako Morava se na ní může vydovádět téměř každý. Začátečníci ocení úseky mezi Střední Lenorou a Soumarským mostem potažmo Novou pecí, pokročilejší vodáci úseky mezi Horní Kvildou, Borovou Ladou a Horní Vltavicí, milovníci adrenalinu se pak realizují v okolí lipnovské hráze a Loučovicemi. Tok nabízí něco pro každého i v oblasti kulturních zážitků. Těšit se můžete na množství historických památek, působivá města, proslulost si získalošest stupňů vltavské kaskády. Vyrazíte-li na vodu v letní sezonu, řeka i blízké okolí se těší vysoké návštěvnosti díky pořádání koncertů, divadel, festivalů, podél toku lze najít spoustu atraktivních ubytovacích zařízení.
Vltava patří k nejoblíbenějším českým řekám, proto se připravte, že na ní potkáte spoustu vodáků a plné kempy. Na toku Vltavy se nachází hrad Rožmberk, Český Krumlov vás přivítá historickým centrem. Pokud poplujete z kempu Branná do Českého Krumlova - pivovar, projedete během hodiny celým městem a sjedete přitom 4 jezy. Trasu můžete spojit s prohlídkou města i zámku.
V rámci dvoudenního výletu je vhodná trasa z kempu Branná až do Zlaté Koruny. Trasa vede celým Českým Krumlovem, poté si vychutnáte cestu mezi lesy a zakončíte ji jezem Koruna. Prohlídnout je možné také zlatokorunský klášter. Vydat se můžete na pohodovou i dobrodružnější jízdu, pokochat se přitom krásnou přírodou i historickými památkami.
Vltava je vhodná i pro vícedenní plavbu. Ze Zlaté Koruny se po pěti hodinách (třídenní trasa z kempu Branná) jízdy dostanete do Boršova nad Vltavou (Poplujete kolem zříceniny hradu Dívčí kámen, který určitě stojí za zhlédnutí. Cestu ukončíte v kempu Poslední štace.), zkusit můžete přeplout i Lipno, ale to počítejte až s 6-7 dny putování na vodě.
Kolem řeky se nachází skvělý servis kempů i hospůdek.
Uvažujete o tom, kam vyrazit na vodu s celou rodinou? Ačkoliv vhodné úseky nabízí mnoho řek – to své si bezpochyby najdete na Berounce, Moravě i Vltavě – pro svou všestrannost a možnosti kulturního vyžití Ohře zaujímá zcela ojedinělé místo. Nejatraktivnější trasa čítá takřka 117 km dlouhý úsek mezi Chebem a Klášterem nad Ohří, které vycházejí vstříc jak jednodenním tak týdenním výletům. Vodáckými nováčky je s oblibou vyhledávaná například 8kilometrová trasa z Tršic do Nebanic, jež nezabere více než dvě hodiny. Na jejím konci vás může vyzvednout mikrobus a odvést zpět na start. V blízkém okolí se nachází železniční stanice a také množství kulturního vyžití. Navštívit můžete bahenní sopky, či třeba motýlí farmu.
Plavbou po řece se můžete nechat zlákat historickou částí Chebu a dalšími kulturními památkami. Začátečníci ocení výlet na hrad Loket (v místě Loket nad Ohří se nachází tábořiště, ze kterého většina vodáků nasedá) a všichni se určitě nechají rádi okouzlit nádhernou přírodou Slavkovského lesa. Cestou často poplujete pod skalami, na kterých stojí zříceniny či hrady, na trase se nachází spousta tábořišť i vybavených kempů.
Jednodenní výlet, který začíná v Karlových Varech - v nejhezčím úseku řeky Ohře, zakončíte v Radošově (17 km). Jelikož narazíte i na atraktivní peřeje, je trasa vhodná zejména pro zkušenější vodáky. Ti méně zkušení mohou náročnější část přejít po břehu.
Řeka Ohře vám kromě dostatečného servisu nabídne také návštěvy hradů a krásnou přírodu.
Hledáte dechberoucí přírodní lokality a současně máte rádi trochu adrenalinu? Pak byste neměli minout Sázavu, protékající Vysočinou a Středočeským krajem. Zeptáte-li se na ni zkušeného vodáka, nejspíš mu zajiskří v očích a vášnivě se rozvypráví o nezapomenutelném zážitku při sjíždění peřejí zvaných Stvořidla. Ačkoliv nejde o místo, kam by zavítal zrovna začátečník – obtížnost dle síly průtoku může dosahovat až hodnoty WWIII – jde o místo, kde se působivé krajinné útvary a pestrá paleta jezů mísí s lokalitami nedocenitelné historické hodnoty (hrad Český Šternberk, zřícenina Zbořený Kostelec nebo město Sázava). Chcete-li si jako začátečník na Sázavě přesto zajezdit, stačí sejít o kousek níž, ke střednímu a dolnímu toku.
Rádi byste vyzkoušeli vodácké možnosti i mimo území republiky? Ačkoliv zde najdete spoustu atraktivních toků, je třeba brát v potaz, že podmínky pro plavbu se mohou i velmi dramaticky lišit. V německých vodách se například můžete setkat se zákazem používání raftu, jiné řeky jsou omezeny obdobím, kdy je plavba povolena. V Rakousku je raft zakázán dokonce na všech řekách, pakliže nedisponujete patřičným povolením. Ačkoliv na Slovensku platí obdobná pravidla jako u nás, u některých řek je plavba omezena, v případě Kamenistého potoku dokonce úplně zakázána kvůli vydrám. V jiných zemích je regulace spojena například se sezonou rybaření apod. Proto je dobré se předtím než někam vyrazíte o místních podmínkách důkladně informovat.