Tipy pro dokonale usušené prádlo

Dejte tkaninám dokonalou péči

Moderní sušičky jsou vybaveny celou řadou programů, majících za úkol maximální ochranu a péči o vaše oblečení. Vybírat můžete z programů pro vlnu, jemné prádlo, syntetiku nebo třeba pro sport atd.

Jak dosáhnout dokonalých výsledků sušení?

  • Oblečení co nejlépe vyždímejte v pračce.

  • Zapněte všechny knoflíky a zipy na oděvech, předejdete tím riziku poškrábání bubnu.

  • Oblečení s plastovými zipy nesušte na vysoké teploty, zipy by se časem mohly začít lámat.

  • Oděvy otočte před sušením naruby, ochráníte tím potisky před poškozením.
  • Velmi jemné a drobné prádlo sušte ve speciálních sáčcích. Boty, hračky a obdobné předměty sušte v koších k tomu určených.
  • Před vložením do sušičky zkontrolujte obsah kapes. Neměly by obsahovat kovové předměty, které by mohly sušičku poškodit.
  • Řiďte se podle štítků na oblečení!

Jaké informace najdete na štítku oblečení?

Symbol sušení má tvar čtverce s kruhem uprostřed. V jeho středu najdete jednu nebo i několik teček. Čím více teček, tím vyšší teplotu sušení můžete použít. U jedné tečky tedy zvolte šetrný program (klidně i sušení studeným vzduchem). Je-li symbol sušení na oblečení přeškrtnutý, není prádlo určeno do sušičky.

Jak vytáhnout ze sušičky provoněné prádlo?

Použijte vonné ubrousky určené do sušiček. Stačí je vložit do bubnu spolu s oblečením a po vytažení bude vaše prádlo příjemně voňavé. Naopak, u oblečení mířícího do sušičky je zbytečné používat aviváž při praní, sušička ji totiž ze šatů vyfouká. Jediný efekt aviváže tak bude ten, že bude zanášet filtry. Je vypráno, usušeno a co teď? Žehlit? Není důvod! Dnešní sušičky prádlo krásně načechrají, změkčí, zbaví ho alergenů, stop po domácích mazlíčcích i žmolků a vytahaných vláken. Efekt zjemnění a načechrání navíc ještě zvýrazníte, pokud použijete míčky do sušičky.

Jak sušičku zapojit?

Moderní sušičky s tepelným čerpadlem nevyžadují žádné stavební úpravy ani specifické umístění. Obejdou se dokonce i bez napojení na odpad, vodu z prádla můžete jednoduše hromadit v zásobníku, který po naplnění vyprázdníte (případně se o to postará sušička za vás). Jediné, co sušička vyžaduje, je elektrická zásuvka!

Jak tedy postupovat, když vám dopravní společnost přiveze zbrusu nový spotřebič? V první řadě samozřejmě zkontrolujte, zda je výronek nepoškozený, odstraňte obaly a ochranné fólie a pak se můžete vesele pustit do zapojování. Při něm myslete na dostatečný přívod vzduchu k sušičce, postavte ji proto alespoň 10 cm od zadní zdi. Chcete-li vsadit na komínové sestavení a sušičku propojit s pračkou, nezapomeňte si z obchodu přinést také spojovací mezikus, jehož pomocí spotřebiče zafixujete na sebe. Další variantou je využití podstavce, který sušičku vyvýší a vy se k ní nebudete muset ohýbat. Navíc pod ní získáte praktický úložný prostor.

Pokud se přeci jen rozhodnete připojit sušičku na odpad, budete k tomu potřeboval vypouštěcí sadu. Hadici nainstalujte tak, aby byla 50-100 cm od podlahy. Neměla by se vlnit, pokud je tedy příliš dlouhá, jednoduše ji zkraťte.

Jak pečovat o sušičku?

Pro spolehlivé fungování a dlouhou životnost sušičky je samozřejmě třeba si svůj spotřebič náležitě hýčkat. Základem péče je pravidelné vylévání nádobky s vodou v případě, že nemáte sušičku zapojenu přímo do odpadu. Nádobku vyprazdňujte po každém sušení.

Jednou za čas zkontrolujte a vyčistěte vzduchový filtr a přední filtr v otvoru dveří, zanesené filtry totiž zvyšují spotřebu sušičky. Při menším znečištění stačí filtry otřít např. navlhčenou rukou, při větším klidně použijte vysavač.

Doporučené produkty