Užijte si adrenalinovou dovolenou!

  • Pátek, 4. červenec 2014
Řadíte se mezi milovníky dobrodružství? Láká vás zdolávání strmých skal nebo sjíždění divoké vody? Inspirujte se našimi adrenalinovými tipy. Představíme vám v nich některá z nejoblíbenějších míst vodáků i horolezců v České republice i na Slovensku a navíc přidáme nejpopulárnější vodáckou řeku Rakouska. Pořiďte si loď, pádlo, plovací vestu nebo pořádný turistický batoh a vydejte se na cestu za letním dobrodružstvím.  

Labské pískovce – ráj českých horolezců

CHKO Labské pískovce vás uchvátí na první pohled. Na ploše 324 m2 se rozkládá řada soutěsek, kaňonů a skalních věží, které dohromady vytváří nádherná skalní města. Nejvyšším bodem Labských pískovců je Vysoký Sněžník, který měří 726 m, nejnižším bodem je pak údolí Labe (115 m). Do CHKO Labské pískovce řadíme také oblíbený Národní park České Švýcarsko a Tiské stěny. Pokud se do této oblasti vydáte, rozhodně byste neměli minout Pravčickou bránu, světoznámý přírodní skalní most. Romantická je také oblast říčky Křinice, kterou můžete jít pěšky nebo zdolat pohodlně na kole.

  

Horolezci by se měli zaměřit zejména na pravý břeh Labe, který je obklopen vysokými stěnami (až 80 m) s bohatým výběrem dlouhých cest, které skvěle prověří vaši formu. Pískovec je tu velmi pevný a lezení si vychutnáte dosyta. K věžím se nejlépe dostanete ze zastávek Podskalí, Dolní Žleb – převoz, Hřensko, Bynovec a Labská Stráň. Na levé straně Labe jsou stěny méně zajímavé, navíc jsou kryté lesem a tím pádem často vlhké. Poblíž věže č. 42 je možné také pohodlně stanovat.

První ferrata na Slovensku - Martinské hole

Lozíte rádi v horském terénu? Lákají vás ferrata? Nemusíte za nimi až do Alp. V roce 2013 totiž byla v Martinských Holích vytvořena první oficiální slovenská ferrata. Ta se nachází poblíž známého lyžařského střediska a prochází kaňonem Pivovarského potoka.  Čeká vás cca 1,5h lezecký úsek nádhernou přírodou, přičemž trasa se v jedné své části dělí na jednodušší úsek B a náročnější úsek C.

 
A co dál vás na ferratě čeká? Strmé skály a vodopády, z nichž nejdelší měří 30 metrů, 410 m ocelových lan, 80 stupaček, 160 jistících bodů, 4 přemostění potoka ale také 3 oddychová místa. Turisté, kteří již ferrata navštívili, se shodují, že se tvůrcům podařilo přichystat krásnou trasu. Platí však i to, že trasa není vhodná pro úplné začátečníky. Horská služba doporučuje, vzít si na cestu ferratovou výbavu. 

Sázava aneb Zlatá řeka

Vltavu už máte prozkoumanou a rozhlížíte se po další řece, kterou byste mohli sjet? Pokud toužíte po divokých peřejích i klidnějších romantických zákoutích, vsaďte na Sázavu! Prochází Vysočinou a Středočeským krajem a hned na horním toku nabízí legendární Stvořidla – divoké a obtížné peřeje. Řeka je však vhodná pro všechny kategorie vodáků, proto hned v dalším úseku narazíte na klidnou vodu s překrásnými zátokami, které jsou ideální i pro letní koupání.

  

Trať mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi je považován za vůbec nejkrásnější část Sázavy. Řeka tu protéká trampskými osadami s bohatou nabídkou občerstvení, nabízí spoustu jezů a především otevírá krásné a dlouhé peřeje. Jejich obtížnost může být den ode dne jiná – odvíjí se od stavu vody. A pokud vám k tomu, abyste vyrazili na výlet, chybí pouze vlastní vodácká výbava, nezoufejte! Přímo v Týnci nad Sázavou je půjčovna vybavena dostatečným množstvím kvalitních lodí a dalšího potřebného vybavení. Tak neváhejte a vyrazte na cesty. Ahoooooj!

Sjíždění řeky Dunajec

Krása slovenské přírody je vyhlášená. Není proto divu, že i při sjíždění místních řek naleznete spoustu úseků, nad jejichž krásou srdce zaplesá. Vodáctví sice není na Slovensku rozšířené tolik co v Česku, přesto je zde celá řada řek, které jsou od jara až do podzimu hojně navštěvované vodáky. Jednou z těch nejpopulárnějších je Dunajec. Řeka, která teče z velké části Polskem má svůj nejkrásnější a vodáky nejvyhledávanější úsek na polsko-slovenské hranici – v národním parku Pieniny.

 

Řeka zde protéká hlubokým přírodním kaňonem – největším ve střední Evropě. Během jízdy se tak můžete kochat bělostnými skalními vápencovými útvary, kouzelnými skalními útvary a soutěskami. S velkou pravděpodobností zde také potkáte místní legendární pltě (vory). Obvyklý nástup na řeku Dunajec je buď v polském Nowem Targu nebo ve slovenské Spišské Staré Vsi. Pár kilometrů za ní začíná zmíněný nejkrásnější úsek trasy. Cílová zastávka vodáků bývá nejčastěji obec Kroscienko, někteří vodáci ale pokračují po Dunajci až k soutoku s Vislou.

Salsa – řeka, po níž lodě tančí

Řeka, kterou by neměl vynechat žádný opravdový vodák, to je rakouská Salsa. Protéká štýrskými Alpami a nabízí dohromady 60 km vodáckých úseků. Horní část, jejíž nástupním místem je obvykle Gusswerk nabízí pěkné okolí, vodácky ale není až tak zajímavá. Mnohem atraktivnější pasáže začínají nad Wildalpenem. Příštích 25 km vám přinese kupu adrenalinových zážitků.

  

Hned u Wildalpenského kempu vás čeká velká peřej se slalomovou tratí a přes mnoho dalších peřejnatých úseků vás řeka dovede až do soutěsky - nejkrásnější a zároveň nejnáročnější pasáže tvořené skalnatými útvary. Především velká soutěska může být zrádná a vodáci by si zde měli dát pozor. Celkově je však Salsa považována za bezpečnou řeku. Pokud máte rádi vodu a krásnou přírodu, Salsu byste ve svém vodáckém kalendáři rozhodně neměli vynechat.