V čistotě je síla – zbavte domov alergenů

Čistý domov bez alergenů – sen většiny z nás! Jeho splnění je přitom mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Stačí vsadit na vhodné úklidové pomocníky, kteří vyženou škodliviny z koberců, šatů i ovzduší a dodržet několik základních doporučení a váš domov se promění v dokonalé místo pro život.

Dostaňte z koberců maximum

Základem čisté domácnosti bez alergenů je vysavač. Právě v kobercích totiž sídlí nejvíc roztočů a prachu – úhlavních nepřátel všech alergiků. Pravidelné vysávání je tedy naprosto nezbytné. Ovšem pozor, není vysavač jako vysavač. Nevhodný přístroj s nedostatečnou filtrací by mohl nadělat víc škody než užitku. Rozvířil by totiž prach v bytě, což je to poslední, po čem by alergik toužil.

Kvalitní vysavač pro alergiky by měl mít v první řadě vysoký sací výkon a výbornou schopnost zachytit nečistoty uvnitř vysavače. Přístroj tudíž musí mít kvalitní konstrukci, vysoce účinný HEPA filtr a případně i spolehlivý prachový sáček. Při koupi je proto důležité zkontrolovat energetický štítek vysavače, ze kterého jednoznačně vyčtěte, jak vysoká je jeho účinnost v boji s prachem. Další praktickou pomůckou je označení vysavače přímo v popisu produktu – koupí přístroje označeného nápisem „pro alergiky“ rozhodně neuděláte chybu.

Ukliďte podlahy silou páry

Jak vyhnat alergeny z koberců už víme, ale co dělat s podlahami? Jistě, můžeme je vydrhnout některým z chemických přípravků, ty ale nejsou vhodné ani pro alergiky, ani pro lidi s kožními problémy. Ke slovu se tak dostávají parní čističe a mopy. Jejich největší výhoda spočívá právě v tom, že vaše podlahy vyčistí bez použití jakékoliv chemie.

Úklid pomocí parních čističů je také velmi efektivní. Horká pára bez problémů pronikne do všech spár a zákoutí a vklouzne i pod koberce či matrace. Problém jí nedělají ani zaschlé nečistoty. V kombinaci s vysokým tlakem spolehlivě zlikviduje veškeré bakterie a další nevítané mikroorganismy. Zabraňuje také víření prachu. Zacházení s parními čističi je navíc maximálně bezpečné. Pracují sice s párou o teplotě nad 100 °C, ta se ale velmi rychle ochlazuje a spouští se až ve chvíli, kdy ji aktivujete stiskem tlačítka. A ještě jednu nezanedbatelnou výhodu přináší použití parního čističe – práce s ním je velice rychlá, při úklidu tak ušetříte spoustu času.

Dýchejte zdravý vzduch bez škodlivin

Čistý vzduch je pro náš organismus samozřejmě důležité. Škodliviny na nás číhají v městském ovzduší a i když se to na první pohled nezdá, nevyhneme se jim ani v prostorách domova. Naopak, mezi zdmi bytu dýcháme mnohdy horší vzduch než venku. Řešením jsou čističky vzduchu. Ty totiž zachytí téměř 100 % poletujících částic. Domov spolehlivě zbaví prachu, pylů, lehkých plísňových spor nebo zvířecích alergenů.

Pokud vybíráte čističku pro domácnost s alergikem, rozhodně dbejte na to, aby měla několikastupňovou filtraci. Jejím prostřednictvím totiž dokáže zachytit i ty nejjemnější částice, takže vzduch ve vašem bytě bude opravdu čistý. Abyste nemuseli hlídat, kdy je na čase čističku spustit, jsou některé modely vybaveny senzory, které se postarají o spuštění čističky ve chvíli, kdy zaznamenají znečištění v místnosti. Důležitý je také vzduchový výkon čističky vzduchu, který by měl být alespoň 2x (u alergiků 3x) větší než objem místnosti.

Šaty jako ze škatulky

Alergeny, ať už v podobě roztočů nebo zbytků pracího prášku, se samozřejmě nevyhýbají ani oblečení. Recept na jejich odstranění je naštěstí jednoduchý. Stačí vsadit na některou z řady praček vybavených speciálním programem pro alergiky. Tyto programy pracují obvykle tak, že v první fázi jsou perou na teplotu nad 60 °C po dobu, která zaručí zničení roztočů. Následně probíhá hned několik fází máchání, při nichž je prádlo postupně zbaveno veškerých mikroorganizmů i zbytků pracího prášku.

Susička bude váš nejoblíbenější spotřebič 

Také u sušiček prádla je dobré vsadit na modely vybavené anti alergenním programem. Ty totiž dokáží prádlo nejen dokonale vysušit, ale také z něj odstranit třeba zachycené psí chlupy nebo jemné kousky vlákna, které se uvolnily během praní. Po vytažení ze sušičky je tak prádlo takřka sterilní. A navíc, k čemu by vám bylo důkladně vyprané prádlo, na které by se během sušení na čerstvém vzduchu znovu ochotně nachytaly pyly a další alergeny? Se sušičkou tento problém řešit nemusíte.

Použití sušičky také výrazně sníží prašnost vaší domácnosti, přístroj totiž do filtrů pochytá všechen prach z prádla. A je tu ještě jedna nezanedbatelná výhoda, kterou ocení všechny hospodyňky – prádlo vytažené ze sušičky nemusíte žehlit! Jednoduše vyndáte prádlo, složíte ho do skříně a máte hotovo.

Tipy pro byty alergiků:

  • V bytě udržujte teplotu mezi 19 a 21 °C, ložnici nevytápějte nad 18 °C.
  • Vlhkost v bytě se snažte udržovat pod 50 %. V případě potřeby použijte odvlhčovače.
  • Všechny místnosti v bytě větrejte každý den alespoň 30 minut.
  • Mějte doma spíše uzavřené kusy nábytku, na policích se usazuje prach.
  • Používejte hypoalergenní polštáře, peřiny a matrace s ochrannou proti roztočům.  
  • Nebojte se používat koberce. Ty totiž drží prach ve svých vláknech a ten se při chůzí nevíří do vzduchu jako na podlaze.
  • Alespoň jednou za 3 měsíce umyjte okna, okenní rámy otírejte od prachu 1x týdně.
  • Povlečení perte 1x týdně na více než 60 °C, tato teplota zlikviduje roztoče. Ideálně použijte prací program pro alergiky.
  • Sušením prádla v sušičce nejen zlikvidujete škodlivé mikroorganismy, ale také zbavíte byt sušáků a tím i vlhkosti.

Nejlepší produkty pro domácnost bez alergenů: