Víte, jak se správně saunovat?

Saunování a infrasaunování už dnes neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Věnovat se mu můžete bez ohledu na roční období, jeho obliba ale přirozeně roste zvláště v zimních měsících. Kdy jindy je tak příjemné prohřát si tělo ve vyhřáté sauně? Saunování je skvělým prostředkem k posílení imunity. Aby ale mělo ten správný efekt a bylo opravdu zdraví prospěšné, je třeba dodržovat několik zásad

Jak často a kde se saunovat?

Abyste docílili kýžených výsledků, vymezte si ve svém programu minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně. Pro ty, kteří bojují s časem nebo třeba nesnášejí velké horko, jsou vítanou alternativou domácí infrasauny. Dnes si můžete pořídit cenově dostupné kabiny různých velikostí. Pak stačí doma najít trochu volného místa a saunování se můžete věnovat kdykoli bez ohledu na otevírací dobu vašeho oblíbeného wellness centra. Infrasauna navíc umožňuje saunování i kardiakům, astmatikům, osobám s vysokým krevním tlakem či alergikům a vyhovuje také dětem.

Jak se chovat při návštěvě klasické finské sauny? 

  • Nevstupujte do ní s plným žaludkem, ale také ne hladoví ani těsně po velké tělesné námaze. 
  • Před vstupem se umyjte mýdlem a poté tělo osušte, abyste dovnitř nevnesli nadbytečnou vlhkost. 
  • Pohodlně se usaďte nebo ještě lépe - ulehněte
  • Snažte se mít nohy ve stejné výšce jako tělo a hlavu, aby bylo celé tělo vystaveno přibližně stejné teplotě. 
  • Vyčkejte, než se řádně zapotíte. Tato lhůta je individuální, přibližně 10 až 20 minut. 
  • Dýchejte nosem. Pokud vás nosní vstup pálí, zakryjte si nos i ústa dlaní nebo se opláchněte. 
  • Ke konci prohřívání usedněte, můžete si také promasírovat kůži dlaní, žínkou či kartáčem
  • Při odchodu ze sauny se nejprve osprchujte a smyjte pot, poté použijte ochlazovací bazén (max. na 2 minuty). V zimě postačí sníh.
  • Po ochlazení si dopřejte odpočinek na 15 až 20 minut a pak můžete navázat dalším opakováním. 

Doporučují se alespoň tři opakování. V přestávkách dbejte na přísun kvalitních tekutin – ovocných šťáv, minerálních vod, abyste doplnili vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamin C. Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek minimálně na 30 minut.

Jak se chovat při návštěvě infrasauny?

Princip infrasauny je od klasické sauny odlišný. Pracuje pomocí vyzařování infračervených paprsků. Tělo nepřijímá teplo z okolního vzduchu, ale je prohříváno šetrným a zdravým infrazářením zevnitř, proniká rovnou do tělových tkání. Teplota je výrazně nižší než v běžné sauně (30 – 60 °C, podle toho, jak si sami nastavíte), přitom je ale organismus prohříván tak účinně, že se potíte dvakrát až třikrát více než ve finské sauně. Infrasauny jsou využívány i pro zahřátí před sportovním výkonem.

Na rozdíl od klasické sauny se můžete saunovat i s lehkým nachlazením. Může to přinést dokonce uklidnění akutního stavu. Infrazáření totiž působí na lidský organismus podpůrně, dodává energii, takže se po něm člověk necítí unavený tak, jako po klasickém saunování. Infrasaunu si tak můžete klidně dopřát i ráno, před odchodem do práce. Doporučuje se saunování alespoň jednou až dvakrát týdně. Samotný pobyt v infrasauně je výrazně delší, 30 až 40 minut, a na rozdíl od finské sauny už se kúra neopakuje.

Víte, že při pobytu v infrasauně hubnete? Je prokázáno, že za 30 minut v infrasauně spálíte 600 i více kalorií. Navíc odbouráváte celulitidu!