Vítejte ve světě digitálního rozhlasového vysílání (DAB)

Digitální televizní vysílání je již několik let nedílnou součástí našich domácností. Nyní však vstupuje digitalizace i do světa rozhlasu. Co nám přinese? Jaké jsou její největší přednosti? A co je potřeba k tomu, abyste si mohli poslech digitálního rádia (DAB) vychutnat už nyní? To vám prozradíme v tomto článku.

Televize digitalizací prošla před několika lety, nyní obdobný proces absolvuje i rádio. V současnosti si už více než polovina české populace může ladit některé rozhlasové stanice v digitální formě  DAB (z angl. Digital Audio Broadcasting). Ta postupně doplní a v budoucnosti možná i nahradí analogové rádiové vysílání. V současnosti běží digitální i analogové vysílání bez problémů současně, přesto se najde dost pádných důvodů, proč na DAB rozhlas přejít co nejdříve.

    

Co nám přinese DAB rozhlasové vysílání?

  • Výrazně bohatší nabídka stanic – stejně jako u TV můžeme i v rozhlasovém vysílání shlukovat stanice do tzv. multiplexů. Každý multiplex může obsahovat desítky stanic což v praxi znamená, že díky DAB budete moci naladit mnohonásobně více rádií než v současném FM vysílání. Díky tomu se dostane i na žánry, na které dnes v rádiích prakticky nenarazíte
  • Kvalitní poslech – kvalita zvuku DAB vysílání je srovnatelná s poslechem CD
  • Jednoduchá volba programu – složité ladění stanice bude s DAB jednou pro vždy minulostí.
  • Možnost doplnit vysílání doplňkovými daty – například cestopisné povídání může stanice oživit fotkami či mapami, hudbu zase texty atd. Vše se zobrazí na displeji vašeho přijímače.
  • Perfektní příjem – i v kopcovitých oblastech je příjem DAB vysílání vynikající a totéž platí i pro poslech při cestě autem.
  • Možnost pořizovat záznam – písničky nebo zajímavé informace můžete bez problémů ukládat do paměti přístroje nebo na externí médium

Co je třeba udělat pro příjem DAB vysílání?

Přechod na DAB v sobě skrývá jen jedinou nevýhodu. K tomu, abyste mohli DAB vysílání naladit, potřebujete digitální přijímač. Tradiční FM přijímače si s DAB vysíláním neporadí a neexistují ani přístroje typu set-top-box, jako tomu je u televizí. Na druhou stranu, DAB rádio dokáže naladit i analogové vysílání, když si ho tedy pořídíte, budete se moci kdykoliv přepínat mezi digitálním a analogovým příjmem.

Připravte se na příchod digitálního rozhlasového vysílání. Nabídku kvalitních DAB přijímačů najdete zde!

Proč přejít na DAB vysílání vám řekne následující video:

Doporučené produkty