Zahradníkův rok - duben

  • Neděle, 25. únor 2018
  • Kategorie: Zahrada

V dubnu potřebuje naše zahrada stále velkou péči, je na ní čím dál víc práce. Setí, sázení, okopávání, likvidace škůdců. Dny se prodlužují a je čím dál větší teplo, díky čemuž půda získává více síly a rostlinkám se začíná více dařit. Pod teplými slunečními paprsky zelenají stromy a keře. Vše je v rozpuku a o péči se hlásí ovocná, zeleninová i okrasná zahrádka. Nastává období, kdy zahrada potřebuje velké množství vláhy, především pokud chceme pěstovat zeleninu, ovoce, byliny, květiny a stromy. Aby vypadala krásně a plodila zdravé plody, je třeba se ji dostatečně věnovat.

Výsadba zeleniny

Také po celý měsíc je možné pokračovat ve výsevech zeleniny, kterou jste započali v březnu. Vyséváme mrkev, petržel, celer, pastinák, jarní cibuli, česnek, kopr, saláty, ředkvičky a kedlubny. Okurky vkládáme do země až na konci měsíce. Čím dříve začnete vysévat zeleninu, tím více sklizní se můžete dočkat (dokonce až čtyři). V pařeništi je možné začít s předpěstováním paprik, melounů, lilků. Na konci měsíce začněte s pěstováním keříčkových rajčat, které si předpěstujte doma. Ačkoliv je přes den teplo, v noci se ještě může objevit mráz. Buďte připraveni a v případě nepříznivého počasí rostlinky chraňte netkanou textilií.

Jaro je vyhrazeno také bylinám, které můžete pěstovat na okenních parapetech, ale i na záhonech. Vytvořte si bylinnou zahrádku, kterou bude tvořit např. máta, oregano, šalvěj, tymián, kopr, pažitka nebo levandule. Bylinky milují slunce, proto je nesázejte do stínu nebo vlhkého prostředí. Vždy myslete na dostatečnou zálivku a přihnojování.

Ovocná zahrada

Dokončujeme výsadbu ovocných stromů, stejně jako se blíží poslední vhodný termín pro prořezávku stávajících stromů. Větve prostříhejte tak, aby vzniklo dostatečné množství prostoru a světla. Vhodná doba je na řez broskvoní, které jsou citlivější na chlad. Po prořezání nezapomeňte řezné plochy ošetřit stromovým balzámem, aby nebyly vstupní branou infekcí. Pokud nechcete riskovat napadení škůdci, aplikujte postřiky a důležitou činností je také hnojení, aby měly stromy dostatek sil. Intenzita hnojení závisí na typu vaší půdy.

Od začátku dubna je vhodné začít s pravidelným přihnojováním jahodníků. Starší jahodníky zbavte zaschlých, starých a nemocných listů a koncem měsíce můžete vysadit jahodníky nové.

Péče o trávník

Příznivé venkovní teploty na konci dubna umožňují nový výsev travnatých ploch, případně znovu osít poškozená místa stávajícího trávníku. Začněte s přihnojováním a travní plochy sečte do 1/3 jejich výšky. Použít k tomu můžete také akumulátorové nůžky na trávu. Vynikají rychlou, pohodlnou a přesnou obsluhou, kterou oceníte nejen v oblasti kolem stromů, rostlin nebo pod lavičkou. Pravidelné zavlažování zahrad a trávníku vyřeší zavlažovací systém.

Okrasná zahrada

V dubnu vysazujeme živý plot, aby se stačil ujmout ještě předtím, než nastane suché letní období. Nastává vhodná doba pro výsadbu okrasných stromů, keřů, jehličnanů, bříz a dalších stále zelených dřevin a je to také ideální čas k řízkování tújí, jalovců a tisů. Keře a stromy je potřeba po výsadbě seříznout.

Radujte se z prvních květů. V dubnu začínají kvést první cibuloviny – narcisy, hyacinty, tulipány, poté vykvetou také dvouletky a trvalky. Na raných keřích se také objevují první květy. Záhony průběžně okopáváme a přihnojujeme. Nezapomeňte na bující plevel a včas ho likvidujte ručním pletím nebo chemickými přípravky. Čím dřív si s vyrůstajícím a klíčícím plevelem poradíte, tím méně práce vás s ním čeká později.

V dubnu nezapomeňte zasadit trvalky, hlíznaté a cibulnaté rostliny nebo otužilé letničky, např. slunečnice, měsíček a další. Ty jsou na záhonech nepostradatelné, protože zahradu zdobí od června až do začátku podzimních mrazů. Na konci měsíce začínáme sázet mečíky, lilie, jiřiny a další choulostivější cibuloviny. Do truhlíků sázíme letničky, kterými poté ozdobíme třeba terasu nebo balkon. Svou jasně žlutou barvu nás potěší zlatý déšť, vykvete také magnólie a sakura. Dokončujte řez růží.

Nastal také vhodný čas pro založení nebo renovaci skalky, kterou dostatečně zavlažujte, aby se rostlinky pořádně ujaly. Pokud vám na zahradě stále chybí ptačí budky, můžete je vyvěsit. Ptáci, kteří nenašli vhodné místo pro hnízdění, je na poslední chvíli mohou využít jako poslední záchranu.

Při péči o zahradu se vám mohou hodit produkty z těchto kategorií:

Doporučené produkty