Zahradníkův rok - od jara do zimy

  • Úterý, 17. duben 2018
  • Kategorie: Zahrada

Březen a duben bylo období vysazování keřů, stromů, sázení zeleniny, bylinek i květin. Stromy jsou prořezané, plevel odstraněný, ale tím naše práce na zahradě nekončí. Aby zahrada a zeleň měla pro svůj růst kvalitní podmínky, je třeba pravidelně provádět její údržbu. Ta nezahrnuje pouze péči o rostliny, trávník, záhony, ale také o bazén, automatické závlahy, zahradní nábytek a další

Co ještě můžete stihnout v květnu

Nestihli jste na zahrádce zasít vše, co jste chtěli? Teplejší květnové počasí je vhodné pro výsadbu předpěstovaných sazeniček paprik, rajčat, okurek nakládaček nebo salátovek, cuket, lilku, ale také cibule sazečky, pórku nebo kapusty. Pro pozdní sklizeň lze opět zasít saláty, mrkev, petržel, ředkvičky nebo červenou řepu. Vytvořit je možné také voňavou bylinkovou zahrádku. Vysévat ven lze bazalku, mátu, meduňku, ale třeba také pažitku, kopr, šalvěj, rozmarýn nebo oregano.

V druhé polovině května již můžete umístit ven okrasné truhlíky. Na prosluněná místa jsou vhodné muškáty, begónie nebo petúnie. Nabízí se možnost vysadit i trvalky nebo letničky, s těmi ale počkejte raději až na půlku května. Zvolit můžete například rozchodník, netřesk, vřes nebo zakrslé jehličnany a krásou v příštím roce se vám odmění třeba astry, náprstník, karafiáty, macešky nebo hvozdík. Zasaďte také růže nebo jiřiny.

V květnu se celá zahrada zazelená, roste, kvete a zahrádkáři neví, co dřív. Stále je třeba zbavovat záhony plevelu, dostatečně zavlažovat, hnojit, chránit rostlinky před škůdci a vykonávat další spoustu práce. Pokud vám zahradu zdobí jezírka, nastal správný čas vysadit do nich lekníny či jiné okrasné vodní rostliny. V tomto měsíci bujně roste trávník, proto jej pravidelně sečte, nastává také vhodná doba pro založení trávníku nového. Více informací o tom, jak se správně starat o trávník, najdete v tomto článku.

Péče o záhony

Práce na záhonech jsou důležité pro dostatek půdních živin, které se starají o správný růst ovoce, zeleniny i květin. Je třeba zvolit správnou techniku okopávání, kypření, rytí i hnojení a práci si usnadnit pořádným a kvalitním zahradním nářadím.                                                                          

  • Okopávání záhonů je třeba provádět opatrně, aby nedocházelo k poškození nebo porušení kořenů. Motyčka s hroty snadno prokypří a provzdušní půdu, oproti tomu velký list motyčky napomůže snazšímu vniknutí do půdy. Na mělké okopávání využijeme širokou motyku, pro práci (okopávání a pletí) v úzkých řádcích se hodí motyka dvojitá. Na práci v květinových záhonech nebo na skalce je skvělou volbou malá motyčka.
  • Kypření půdy je vhodné zejména po dešti nebo vydatném zalévání. Dělá se to proto, aby se zabránilo vypařování půdy, navíc pravidelné okopávání a kypření zamezuje nežádoucímu růstu plevelu. Tuto práci je možné provádět po celý rok, v létě pouze mělce.
  • Rytí je pro zahradu také velmi důležité. Postupujeme při něm tak, že postupně půdu „ukrajujeme“ rýčem a obracíme. Tímto způsobem se živiny v půdě dostanou opět na povrch.
  • Hnojení dodá půdě živiny a všechny další potřebné prvky. Přirozeným způsobem hnojení jsou organická hnojiva nebo domácí kompost.

Květinový záhon

Květinové záhony je možné osázet tak, aby byly zajímavé po celý rok. Jarní cibuloviny vystřídají letničky nebo dvouletky, poté záhon ozdobí podzimní květy a trvalky a v zimě přijde na řadu vřes. Pro každou jednotlivou rostlinu je samozřejmě potřeba výsadbu správně načasovat, protože každý druh má pro výsev své podmínky a potřeby. Jakmile jsou rostlinky v půdě, je důležité dobře zalévat a odstraňovat plevel, později již zálivka není tak nutná a je možné zalévat jen v období delšího sucha.

V létě toho kvete nejvíce. Letničky, které vydrží jedno období, určitě také využijete pro řez do vázy. Oproti domu dvouletkám v prvním roce narůstají listy a ve druhém roce potom kvetou a odumírají. Některé typy mají rádi slunce, jiné vlhko nebo stín a tomu je třeba přizpůsobit záhony. Letničky a dvouletky mají rychlý životní cyklus a vyžadují větší péči. Kromě pravidelné zálivky během sucha také opakované pletí, případně hnojení.

Další skupinou jsou trvalky, které žijí více roků a každoročně rostou i kvetou. I když nadzemní část již odumřela, podzemní přezimuje a některé jsou dokonce stále zelené. Snadno se pěstují, během roku nevyžadují téměř žádnou péči, jsou pestrobarevné, krásně voní a vhodné jsou určitě do každé zahrady. K velmi oblíbeným patří např. pivoňky, sasanky, třapatka nachová nebo hvozdíky-karafiáty. Když už přírodu barví podzim, vyniknou na zahradě podzimní květy. Patří mezi ně astry, jiřiny, podzimní růže nebo chryzantémy. V zimě kvetou vřesovce a ke konci sněženky a bledule.

Zavlažování

Přes suché a horké letní dny se neobejdete bez pořádného a kvalitního zavlažování. Zahrada i trávník jsou vystaveny intenzivním paprskům slunce, takže je potřeba dostatečně zalévat. Jestli se chcete obejít bez náročného a zdlouhavého zalévání konví, můžete zvolit jiný způsob zavlažování, se kterým bude zalévání trávníku i zahrady pohodlné a rychlé. O pravidelné zavlažování se postarají zavlažovací systémy s automatickým časovačem, které se spustí v nastavený den i čas, který si sami vyberete. Tento způsob má mnoho výhod, patří k nim zejména úspora času, úspora vody a její pravidelné dávkování. Různé typy postřikovačů, zavlažovacích pistolí a hadic zavlažování také usnadní.

Pro zavlažování větších zahrad oceníte hadicový naviják. Hadice disponují různými nástavci a tryskami, které se liší průtokem vody i silou postřiku. Používáte-li vodu ze studny, určitě se vám bude hodit ponorné čerpadlo a dostatečně dlouhá hadice. Zavlažování načasujte na brzké ráno nebo pozdější večer, kdy slunce již tolik nepálí. Zalévejte vydatně a méně často, aby se voda dostala hluboko do půdy. Při časté, ale kratší zálivce totiž voda zůstane pouze na povrchu, kde se brzy odpaří. V suchých dnech zalévejte také stromy, abyste měli šťavnaté plody.

Kompost

Pokud chcete zvýšit úrodnost půdy, dodat jí živiny a zlepšit podmínky růstu vašich rostlin, založte si vlastní kompost. Počáteční investice se vám odmění v podobě kvalitní zeleniny, velkého a šťavnatého ovoce a krásných květin a stačí dodržovat základní zásady a kompost bude správně fungovat a nezapáchat. Rozhodující je výběr správného místa. Kompostu vyhovuje polostín, např. pod stromem či někde v ústraní zahrady a v dosahu vody (proces kompostování totiž probíhá pouze za vlhka, proto je občas nutné kompost zalít). Je to lepší, než aby vás případně obtěžoval nepříjemný zápach nebo jeho nepěkný vzhled.

Kompostovací ohradník můžete koupit nebo sami vyrobit z dřevěných prken, v tomhle případě ale myslete na nutnost zajištění otvorů mezi prkny pro dostatečný přístup vzduchu. Další možností je ohradník plastový nebo pořízení kompaktního plastového kompostéru s horním plněním a spodními dvířky pro možnost odebírání zralého kompostu.

Rozlišujeme dva druhy odpadu: zelený, který je bohatý na dusík (patří do něj posečená tráva, zvadlé květiny, zbytky ovoce a zeleniny a biologický odpad z kuchyně) a hnědý, který je bohatý na uhlík (vhodný např. na větve). Vlastním kompostem získáte kvalitní a levné hnojivo pro zahradu a bez zbytečných chemických přísad. Navíc snížíte množství odpadu, které by jinak bylo uloženo na skládce, čímž šetříte také životní prostředí.

Pařeniště a skleník

Plánujete pořídit skleník? Kromě pěstování zeleniny poslouží také pro zasazení bylin nebo květin. Využívání skleníků a pařenišť umožní prodloužit vegetační sezónu a začít s pěstováním již časně z jara nebo na konci podzimu. Skleník je určen pro pěstování rostlin, které vyžadují více tepla a vlhka. Nejčastějšími plodinami pěstovanými ve skleníku jsou rajčata, ředkvičky, saláty, papriky, kedlubny nebo salátové okurky. Úroda může být opravdu pestrá. Je třeba ale dbát na vegetační období pěstovaných rostlin, aby úroda byla postupně a skleník v daném čase nezel prázdnotou. Pořízení skleníku naplánujte a řádně rozmyslete, vaši pozornost totiž bude vyžadovat po celý rok.

Levnější a jednodušší variantou je pařeniště, které slouží jak pro předpěstování rané zeleniny, tak i pro plnohodnotné místo určené pro její pěstování. Tento skvělý pomocník dokáže na malých zahradách nahradit skleník. V pařeništi se nejčastěji pěstují saláty, papriky, melouny, bylinky a využívá se také pro předpěstování užitkových a okrasných rostlin. Není vhodné pro zeleninu, která roste do výšky. 

Doporučené produkty