Jak podpořit vývoj dítěte od 7-12 měsíců

Hračky slouží nejen k upoutání pozornosti dětí, ale především rozvíjejí jejich motorické schopnosti. Výběrem správné hračky, která dítě zaujme a zabaví, stimulujete pohybový a smyslový vývoj. Připravili jsme pro vás přehled, jaké hračky jsou pro děti ve druhém půlroce jejich života ideální.

7. měsíc

Dítě se začíná plazit a lozit po kolínkách, i když je pohyb zprvu neobratný a málo koordinovaný. Nicméně způsobu lezení se naučí velmi rychle. To procvičíte i tak, že před něho položíte oblíbenou hračku, za kterou se bude natahovat a zároveň plazit. Při pohybu začíná uchopovat drobné hračky, které dokáže předávat z ruky do ruky. Vybírejte větší hračky různých barev a tvarů.

Tahací hračka sklidí velký úspěch, stejně jako auta, balonky nebo vozíky, zkrátka vše, co se hýbe. Pro celkový rozvoj a vývoj dítěte jsou velmi vhodné barevné skládací pyramidy z kroužků a různé, do sebe zapadající, hračky. Velkou zábavu přinese také závěsné skákadlo, které se uchycuje na dveřní rám. Jeho speciální mechanismus umožní dítěti aktivně a bezpečně strávit volný čas.

 

8. měsíc

V osmém měsíci věku dítěte jsou oblíbenými hračkami různé drobné předměty a hračky, které se dítě snaží chytit mezi prsty. Využijte houpátko/lehátko pro nejmenší, popisujte věci kolem sebe a stále nabízejte kousátka pro zklidnění dásní. Bezpečný pohyb zajistí dětské chodítko, které ve většině případů nabízí také interaktivní panel pro rozvoj motorických schopností a další chytré doplňky. Chodítko, které umožní radost z prvních krůčků, je bezpečné a zajistí také pohodlné sezení.

 

9. měsíc

Nyní pro dítě vybírejte hračky, které ho podněcují k lezení, případně k prvním krůčkům, a které rozvíjí jeho motorické dovednosti. Zvířátko, které má pohon na baterie, jezdí, hraje melodie či jakákoliv jiná hračka, která vydává různé zvuky, dítě zaujme. Tahacího pejska na provázku, který při pohybu vrtí ocáskem, případně nožičkama nebo hlavou, bude vaše dítě zbožňovat. Kamkoliv vyrazí, může svého čtyřnohého kamaráda vzít se sebou. Tahací hračky pomáhají posilovat a ovládat svaly, které jsou nutné pro lezení a chůzi. Děti se učí koordinovat pohyby rukou a prstů, kromě jemné motoriky rozvíjí také motoriku hrubou a sociální cítění.

 

10. měsíc

Největší zábavou pro vaše dítě bude hra s kostkami, respektive bourání vámi postavených komínů a staveb. Kupte hudební nástroje pro nejmenší děti, např. chrastící vajíčka, rumbakoule aj. Trénujte podávání menších předmětů. Hračky občas měňte, část jich uschovejte a po dvou týdnech vytáhněte. Večerní koupání dětem zpříjemníte hračkami do vany. Zvolit můžete klasické kačenky a jiné plastové zvířátka, knížečky, vodolepky, lodičky, kelímky, pěnové stavebnice, vodní mlýnek a další sady s vkládačkou apod.

11. měsíc

Až se vaše děťátko naučí samostatně sedět, můžete mu pořídit první stavebnice, skládací hračky a vkládačky. Děti si tento typ her velmi rychle oblíbí. Dítě si hrou rozvíjí jemnou motoriku, učí se trpělivosti, koordinovat pohyby rukou a poznávat, že některé předměty spolu souvisí. Dobu při hraní můžete využít pro trénování slovní zásoby a učení nových slovíček. Začněte s dřevěnými, poté můžete pořídit menší plastové, které do sebe zapadají.

12. měsíc

Děťátko je schopno samo stát, případně udělat první krůčky. Interaktivní chodítko dítě zabaví na celé hodiny a s dítětem poroste. Poslouží nejen jako stabilita při prvních krůčcích, ale také ho využijete jako hrací pult. Některé typy mají odnímatelnou část, která hraje, bliká a vydává zvuky. S ní si může hrát na podlaze a učit se poznávat barvy, zvířátka, tvary aj. Dítě dokáže rozpoznat známé tváře a místa.

Vhodné jsou tahací hračky,vkládačky či hudební hračky. Ukažte mu, jak hračka funguje, jaký vydává zvuk, zda svítí nebo hraje písničky, jak se daná věc zapíná či vypíná. Velmi oblíbené jsou mluvící plyšové hračky. Stále dítěti čtěte, povídejte, ukazujte obrázky. Pokud máte k dispozici zahradu, vybavte ji zahradními hračkami. Velkou radost způsobí také dětský telefon, kterým bude napodobovat své rodiče. Aktivní kostky, na kterých jsou umístěná písmenka, číslice, různé barvy a tvary, rozvíjí správnou koordinaci rukou a očí. S prvními krůčky uděláte velkou radost odstrkovadlem a odrážedlem pro nejmenší a později, cca od 18. měsíce pořiďte první Lego Duplo, skvělou a vděčnou stavebnice všech věkových skupin. 

Když jsou děti starší, můžete jim pořídit namísto rostoucího stolu stůl polohovací, kde podpoří stabilitu páteře už od útlého věku.

Nejoblíbenější hračky a vybavení dětských pokojíčků:

Nejoblíbenější výrobci dětských hraček:

Doporučené produkty