Jak správně pečovat o kočičku?

Přinést si domů koťátko znamená přivést si nového člena rodiny, který bude vyžadovat vaši neustálou péči, čas a lásku. Starejte se o ni, hrajte si s ní, mazlete se s ní, ale nezapomeňte ji také vychovávat. Kočka je inteligentní a vynalézavý tvor, dokáže se toho hodně naučit a spoustu činností také odkoukat. Respektujte její silnou osobnost a vytvořte si s kočičkou pouto založené na důvěře. Odměnou vám bude její láska, klidné předení a projevená radost, až se po celém dni vrátíte domů.

Jak krmit čtyřnohého kamaráda?

Kočky jsou od přírody masožravci, takže by se jejich strava měla skládat především z masité potravy bohaté na bílkoviny a živočišné tuky. Co se jídla týče, jsou kočky velmi vybíravé a mají rády pestrou stravu. Nejjednodušší způsob krmení představují granulované nebo konzervované krmné směsi, které obsahují všechny potřebné živiny v optimálním množství. Další možností je domácí strava, která je ale časově náročná a vyžaduje znalost výživových principů, složení surovin a jejich správnou přípravu, nebo BARF krmení založené na podávání syrové stravy, masa, vnitřností, kůže, ovoce i zeleniny tak, aby to odpovídalo přirozené stravě šelmy.

Kromě suchého krmiva, kapsiček nebo konzerv můžete kočičce podávat také různé pamlsky. Moc to s nimi ale nepřehánějte a dodržujte maximální denní dávku. Správná a vyvážená strava je důležitá pro skvělou kondici, krásné zuby, lesklou srst a celkové zdraví kočky. Váš čtyřnohý člen rodiny bude potřebovat také stálý přísun k čerstvé vodě. Je nutné, aby se kočka mohla napít kdykoliv bude potřebovat, aby se předešlo onemocnění ledvin a močových cest. Kromě misky s vodou potřebám koček vyhovuje speciální fontána na vodu, která jim poskytne pravidelný zdroj čerstvé pitné vody. 

Jak pečovat o kočku?

Kočka velmi ráda spí (až 14 hodin denně) a odpočívá, proto je nutné jí pořídit pelíšek a umístit ho na klidné místo. Nabízí se otevřené pelíšky, závěsná lůžka na topení nebo boudy a tunely poskytující soukromí. Samozřejmostí je také toaleta se stelivem. Vybrat si můžete mezi jednoduchou toaletou bez krytu nebo krytou, která poskytuje kočce soukromí a navíc se stelivo nevyhazuje ven a případný zápach zůstává uvnitř. Toaletu udržíte téměř čistou díky hrudkujícímu stelivu. Při vykonání potřeby se stelivo přemění na hrudky, které jednoduše vyberete k tomu určenou lopatkou a případně stelivo doplníte. 1-2x měsíčně toaletu umyjte, dezinfikujte a naplňte novým stelivem.

Naučit kočku chodit na její toaletu není problém, velmi rychle pochopí vše potřebné. Pro umístění si vyberte jedno místo, které později neměňte. Pokud kočka přestane toaletu navštěvovat, nezlobte se na ni, ale hledejte příčinu. Důvodů může být spousta. Nenarušili jste kočce oblíbené rituály? Nezměnili jste jí stravu? Nerozrostla se vaše rodina o nového člena? Změnu může způsobovat také zdravotní problém. 

Broušíš, brousí, brousíme!

Přirozenou činností kočky je škrábání. Pokud chcete odlákat její pozornost od nábytku či sedačky, je vhodné opatřit domácnost škrabadlem, které kočka ocení pro vyzkoušení ostrosti drápků. Je to také způsob značení teritoria, možnost jak se protáhnout a zkrátit drápky. Velmi důležitou pomůckou je také přepravka, kterou využijete na cestu k veterináři nebo při cestování spolu s vaším kočičím kamarádem. Chcete-li mít doma zdravou kočku, je nutná prevence snižující riziko vzniku nemocí ohrožující nejen zvíře, ale i vás.

Je třeba myslet na to, že pravidelná veterinární péče a vakcinace je velice důležitá pro zdraví vaší kočičky. Kočku nechávejte očkovat vždy zdravou a odčervenou. První očkování probíhá kolem 8. týdnu věku kočky a očkuje se na rhinotracheitidu, kalicivirózu a panleukopenii. Je možné zvolit také druhý typ vícesložkové vakcinace obsahující kromě uvedených tří nemocí ještě očkování proti chlamydióze a leukémii. Druhé očkování probíhá v 11. týdnu věku, přeočkovává se každý další rok.

Dva týdny před očkováním je třeba kočku odčervit. Pokud si berete nového mazlíčka od chovatele nebo z útulku, dostáváte ji zpravidla očkovanou i odčervenou. První odčervení by mělo probíhat u koťátka, když je mu 14 dnů a poté odčervovat každých dalších 14 dní až do tří měsíců stáří kočky. Od 3-6 měsíce věku se odčervení provádí 1x za měsíc, poté záleží na životním stylu kočky (zda žije v bytě nebo venku, zda se krmí syrovým masem, zda jsou v domácnosti přítomné děti apod.) a odčervuje se zhruba 1x v rozmezí 3-6měsíců.

Odčervení zajistíte nákupem tabletek na odčervení nebo aplikováním speciálních kapek za krk mezi lopatky. Kočky tuhle možnost snáší lépe, ale takové přípravky jsou dražší než tablety. Podrobnosti o očkování konzultujte se svým veterinářem, který vám rád poradí se správným přístupem a prokonzultuje případná pro a proti.

Pravidelně kontrolujte, zda má kočička čisté uši, oči a nos a prohlížejte srst, zda se v ní nenachází blechy nebo klíšťata, zastřihávejte drápky, případně o to požádejte veterináře. V zimě kočky vyžadují podobnou péči jako psi. Zabraňte, aby si neolizovaly tlapky od posypové soli a pokud se vám vrátí domů promočená, hned ji vysušte. Kočky jsou velice čistotné. Každodenním olizováním spolykají velké množství chlupů, které mohou vyvolat trávicí obtíže.

Těmto problémům můžete předejít podáváním speciálních past podporující trávení. Kočce můžete podávat také vitamínové doplňky a probiotika. Vybrat si můžete z kvalitních doplňků pro zdravé klouby, pevné kosti, dobré zuby, výstavní srst a mnoho dalších vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro zdravý a spokojený život kočičky. Pokud krmíte kvalitními granulemi, výživové doplňky není nutné podávat. Začněte s nimi až při případných zdravotních obtížích.

Jak vychovávat kočku?

Váš nový přírůstek do rodiny bude potřebovat určitý čas, aby se s novým prostředím, i s vámi, seznámil. Buďte na něj vlídní a umožněte mu nový domov prozkoumat a zpovzdálí ho kontrolujte. Jakmile udělá něco, co je nežádoucí (např. vyskočí na stůl nebo na kuchyňskou linku), řekněte důrazné NE nebo NESMÍŠ. Z intonace vašeho hlasu kočka velmi rychle pozná, že se vám nelíbí to, co právě udělala. Připravit si můžete také vodu v rozprašovači a trochu na kočku stříknout, když udělá něco, co nesmí. Kočce vadí také zvuk novin. Při nevhodném chování s nimi stačí plácnout vedle ní. Nepoužívejte fyzické tresty. Kočka by se vás bála a vytvořila by se mezi vámi bariéra. Naopak ji chvalte a odměňujte pamlsky.

Mezi nejčastější problémy se soužitím s kočkou patří kromě škrábání nábytku také vyhrabávání hlíny, okusování pokojových rostlin nebo značkování. Pokud chcete před kočkou ochránit určitá místa (ať už vnitřní nebo vnější), nabízí se možnost použít tzv. odpuzovače. Jejich pach kočky nemají rády, proto se začnou místům s postřikem vyhýbat. Jsou bezpečné a neobsahují žádné škodlivé látky, takže kočičce neublíží. Existují také tzv. stimulanty, které kočce voní a přitahují ji. Můžete je použít v případě navedení kočky na škrabadlo, pro naučení odpočívat v pelíšku nebo také na hračky.

Jak rozmazlovat kočku?

Rozmazlujte vaši kočičku a udělejte ji šťastnou a zdravou. Bude vás za to milovat. Pokud ji chcete potěšit nějakou laskominou, naservírujte jí speciální pamlsky k tomu určené. Velkou radost jí udělají také játra, vařená vejce nebo mléčné produkty (tvaroh či jogurt). Naopak jí nenabízejte zbytky od oběda, slané a mastné výrobky, kravské mléko, vepřové maso či brambory. Kočička se ráda nechává hladit, hýčkat a „škrabkat“. Takovou pozornost vám oplatí spokojeným vrněním a lísáním. Pořiďte si také kartáč pro péči o srst a pravidelně ji vyčesávejte. Kočka bude spokojená a navíc se předejte spolykání velkého množství chlupů, které by mohly podráždit zažívací ústrojí.

Pro správný vývoj jsou pro kočku důležité hračky. Pokud máte kočičku jen doma, myslete na to, že se potřebuje také vydovádět. Věnujte jí každý den nějaký čas na společné hraní. Kočka je od přírody lovec a v každém věku ji lov láká. Je tedy dobré jí pořídit hračky, které ji umožní tuto činnost provozovat a procvičovat. Radost do života jí vnesete barevnými pírky, míčky, plyšovými myškami či hračkami se zvuky. K dispozici je velká spousta možností, ale kočka si dokáže celé hodiny hrát i s provázkem, na který cokoliv přivážete nebo s kuličkou z papíru či alobalu. Při hře dbejte na to, aby se kočka neporanila. Každodenní hraní přispívá k udržení optimální hmotnosti, stimuluje trávicí trakt, zbavuje stresu a napětí a navíc napomáhá ke sblížení spolu s vámi.