Jak správně pečovat o pejska?

Pořízení psa je změna na dlouhou dobu a zavazuje vás, že se o něj budete starat po celý jeho život. Nevybírejte proto pejska podle vzhledu, ale dobře si promyslete, pro kterou rasu se rozhodnete. Zohledněte, zda bydlíte v bytě či v domě, zda jste schopni mu poskytnout vše, co bude potřebovat a zda budete mít dostatek času na jeho péči. Připravili jsme pro vás pár rad, které je dobré mít na paměti ještě dřív než si pejska pořídíte.

f  

d

Jak krmit čtyřnohého kamaráda?

Nejoblíbenější a nejpoužívanější možností je suchá granulová strava, jejíž výhodou je vyvážená strava obohacená o vitamíny, minerály a živiny, které jsou pro správný vývoj psa nezbytné, snadné dávkování a jednoduché skladování. Vývoj granulí jde stále dopředu, výrobci spolupracují s veterináři a odborníky na výživu domácích mazlíčků a své receptury stále inovují a zlepšují. Granule jsou přizpůsobeny věku i velikosti plemene (malá, střední, velká nebo obří plemena), vybrat si můžete také z granulí pro štěně, dospělého psa, psa seniora, pro pejska po kastraci, pro kojící feny, granule pro psy s velkou fyzickou zátěží nebo s citlivým zažíváním.

d

Obecně platí, že štěňata potřebují více energie, kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálů, než je tomu u dospělého psa. Před výběrem granulí pečlivě prostudujte složení, které se nachází na zadní straně balení. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní krmivo s vhodným poměrem složení. Jednotlivé suroviny se uvádí v pořadí, v jakém jsou v krmivu zastoupeny, tzn. že na prvním místě se nachází složka, které je v granulích uvedeno nejvíce. Kvalitní krmivo by mělo začínat se složením masa (čerstvé nebo sušené) a s uvedením, o jaký druh se jedná (jehněčí, kuřecí, maso z lososa). Čerstvé maso se často doplňuje masovou moučkou, která má vysoký obsah proteinů. Jedná se o uvařené maso, které je následně usušeno a zpracováno do práškové formy.

Moderním trendem jsou krmiva bez obilovin, ve kterých se objevují luštěniny, různé druhy brambor, zelenina a ovoce. Používají se i bylinky, které mají pozitivní vliv na imunitní systém a setkat se můžete i s granulemi s přidanou kloubní výživou, které jsou vhodné zejména pro starší pejsky nebo psy trpící nadváhou. 

Vybírejte krmivo  co nejméně zpracované. Lepší je ve složení sušené maso místo moučky, rýže místo rýžové moučky, brambory místo bramborových vloček apod. Vyhnout byste se měli granulím s přidanými barvivy, fosfáty a dochucovadly, blíže nespecifikovanými surovinami živočišného a rostlinného původu.

Pokud byste chtěli pejskovi nabídnout nový druh krmiva, postupuje pozvolna. Každé granule mají jiné složení a příliš rychlý přechod by mohl vyvolat trávicí obtíže. První týden nahraďte stávající krmivo 1/3 nového, druhý týden podávejte stravu v poměru 1:1 a třetí týden původní krmivo můžete úplně vynechat.

d

Jak pečovat o pejska?

O psa je třeba se dobře starat, věnovat mu dostatek času a správně ho vychovávat již od malička. Zdravý pes vyžaduje také správnou hygienu. Samozřejmostí by mělo být pravidelné koupání za použití přípravků určených pro psy (nepoužívejte běžné přípravky určené pro lidi, které by mohly pokožku psa podráždit), speciální kartáč, kontrolování uší a očí, zda nejsou zanícené, čištění zubů, stříhání přerostlých drápků, prohlížení polštářků na tlapkách a kontrolování, zda pejsek nemá klíště či blechy. Pokud máte psa umístěného v boudě, pravidelně ji čistěte a dezinfikujte a udržujte v čistotě také misky určené na vodu a jídlo. Bydlí-li pes v domácnosti s vámi a má svůj pelíšek, nezapomínejte ho čas od času prát.

Vaší povinností bude také veterinární péče, pravidelná vakcinace psa proti vzteklině (případně jiným chorobám, to už záleží na vás) a odčervování. První očkování se provádí ve věku 6 týdnů. Očkuje-li se pes proti nemoci poprvé, je nutné po třech týdnech přeočkování, aby bylo dosaženo plné imunity. Poté se provádí pravidelné přeočkování v ročních intervalech. Povinné očkování je pouze proti vzteklině, očkování dalších nemocí povinné není, ale velmi se doporučuje.

Očkují se vícesložkové vakcíny proti psince, parvoviróze, leptospiróze, infekční hepatitidě a parainfluenze. Co se týče ostatních chorob, tady očkování závisí na individuálním přístupu k vašemu pejskovi a na vás, jako jeho majiteli. V úvahu se bere využití zvířete, např. účast na výstavách, lovečtí psi, chovné feny, záchranářští psi apod. Vakcinační program pro vašeho pejska konzultujte přímo s veterinářem, který vám rád poradí a pomůže sestavit individuální očkovací schéma.

Odčervení je nepsanou povinností. Pravidelné podávání antiparazitik je důležitou prevencí onemocnění psa, které je ve většině případů přenosné i na člověka. První odčervení štěňátka zajišťuje chovatel a probíhá ve dvou týdnech věku, další probíhá za dva týdny poté, a to až do věku tří měsíců. Od 3. měsíce až do jednoho roku věku pejska se odčervuje každé tři měsíce. U dospělého psa se doporučuje odčervení zhruba 1x za půl roku nebo na základě výsledků rozboru vzorku stolice. Pokud je negativní, odčervení není potřeba.

Jak vychovávat psa?

S výchovou pejska je třeba začít, jakmile si svého nového člena rodiny převezmete od chovatele. Pokud chcete dosáhnout bezproblémového soužití se psem, měl by ovládat alespoň základní povely, mezi které patří: ke mně, sedni, lehni, zůstaň, nesmíš, chůze u nohy a samozřejmě reakce na jméno. Cvičit psa by měl pouze jeden člen domácnosti, aby pes nebyl zmatený. Připravte si obojek, vodítko, pamlsky za odměnu a velkou dávku trpělivosti. Pro výcvik si vyberte klidné místo, aby psa nic nerozptylovalo, velmi vhodné je před začátek cvičení psa vyvenčit, případně ho nechat vydovádět. Jednotlivé povely učte postupně a procvičujte několikrát denně. Pokud se cvičení nedaří, zkuste to další den.

Nepoužívejte hrubých metod, jsou neúčinné a psa by jedině vyděsily. Autoritu si získejte laskavým způsobem, chvalte psa po každém úspěchu, odměňte ho pamlskem či pohlazením. Pokud si s výchovou psa nevíte rady, obraťte se na cvičák, kde vám rádi poradí. Temperamentní pejsky můžete umístit do speciálních výcvikových psích školek, kde se vašemu mazlíčkovi dostane odborného výcviku. Je-li váš pejsek hravý a má rád pohyb, můžete domácí výcvik doplnit agility tréninky. Spolu se psem se odreagujete hravým cvičením, které není stereotypní, naučíte psa ovladatelnosti bez vodítka a také se naučí stýkat s ostatními psy.

Čím udělat pejskovi radost?

Chcete-li dopřát pejskovi laskominu, nezapomeňte na základní pravidlo, že dobroty určené pro lidi nejsou vhodné pro psy. Obsahují spoustu cukru, mouky, soli či koření, které mohou citlivé zažívání zvířete podráždit. Existuje spousta pochoutek pro psy, které nejen, že velmi chutnají, ale také organismu prospívají. Žvýkací pochoutky, dentální pamlsky a výrobky z buvolí kůže pomáhají pečovat o zuby a dásně. Psí sušenky, tyčinky a sušené výrobky pro zpestření stravy ocení i váš pejsek. Zdravé pamlsky můžete také připravit doma. Mezi velmi oblíbené a osvědčené patří sušené plátky masa nebo různé pečené pochoutky, u kterých máte jistotu, že neobsahují konzervanty, přidaný cukr a další umělé složky.

Kromě pamlsku svého psa potěšíte také laskavým slovem, pohlazením či pochvalou. Lidské řeči nerozumí, ale z radostného tónu hlasu pozná výraz štěstí. Pokud se svému pejskovi věnujete a máte ho rádi, nebude pro vás problém poznat, co mu v danou chvíli udělá radost.Pro správný vývoj psa jsou důležité také hračky. Vybírejte je pečlivě tak, aby byly bezpečné a odpovídaly stáří a velikosti psa. Velmi oblíbená jsou přetahovadla, hračky na aportování nebo plyšové hračky. Pejska můžete také potěšit speciálním oblečkem chránícím proti dešti, větru i chladu. Nabízí se spousta možností od funkčních oblečků, přes pláštěnky, svetry, hárací kalhotky, ponožky či reflexní vesty.

Pár tipů na závěr

Mějte na paměti, že štěňata jsou zvídavá a hravá, proto zejména oblíbené věci uschovejte z jejich dosahu. Velmi důležitý pro štěňátka je pohyb. V tomhle případě místo jedné dlouhé procházky je lepší podniknout několik kratších procházek, aby se malý pes příliš neunavil. Pokud chcete pejskovi dopřát dlouhý, zdravý a šťastný život, můžete mu kromě kvalitní výživy podávat také nutriční doplňky. V průběhu života téměř každý pes potřebuje doplňky stravy na klouby, které můžete podávat preventivně nebo jako součást léčby podporující hojení po úrazech či operacích. Vhodné jsou také doplňky na podporu imunity, speciální doplňky pro štěňata nebo různé vitamíny a minerály pro dospělé a starší psy nebo kojící feny.

V zimních měsících dopřejte speciální péči tlapkám, které jsou díky chemickému posypu, ledu a rozbředlému sněhu velmi zatěžována a procházka tak může být velmi bolestivá. Před odchodem ven tlapky ošetřete speciálním krémem k tomu určeným a po příchodu domů je opláchněte vodou a osušte. Pes je nejlepší kamarád a věrný společník, respektujte jeho pocity. Spokojený pes přináší do rodiny radost a harmonii a platí, že šťastný pes = šťastný majitel. Ale platí to i obráceně!

Nejoblíbenější výrobci krmiv a dalších doplňků pro psy: