Jak správně vybrat stan?

Plánujete vyměnit pohodlí hotelu za romantický pobyt v kempu nebo rovnou uprostřed přírody? Výborný nápad! Jen nesmíte zapomenou přibalit správnou výbavu. Chybět vám nesmí kvalitní karimatka nebo matracespacák, vhodný kempingový nábytek, ale především to nejhlavnější – stan. Jeho výběr je přitom nesmírně důležitý. Nevhodný stan vám totiž může plánovaný výlet pořádně znepříjemnit. Proto jsme pro vás připravili rádce, který vám pomůže vybrat si ten pravý.

Rodinné stany

Rodinné stany jsou nejrozšířenější kategorií. Před koupí pečlivě zvažte, jaký styl dovolené preferujete. Trávíte-li dovolenou na jediném místě, určitě se vám bude hodit velký stan s prostornou předsíňkou, do níž bez problémů uschováte batohy, kola či nábytek. Kromě předsíňky nabízí rodinný stan často také příjemnou výšku - bez problému se v něm bez hrbení postavíte. Celkově jsou tyto stany větší a těžší, protože se předpokládá, že je povezete autem a nebude vám tak dělat problém ani jejich větší velikost či váha. Na oplátku vám nabídnou spoustu místa. Často jsou rozděleny na dvě ložnice a k tomu obytný prostor - v případě potřeby tak skýtají určité soukromí. Složitější je jejich stavba a rozebrání, s trochou cviku to ale bez problémů zvládnete.

Turistické stany

Největší výhodou turistických stanů je univerzálnost. Pokud vám nevadí nižší komfort tak je můžete využít na dlouhodobý pobyt v kempu, zásluhou nižší hmotnosti jsou ale vhodné i pro aktivní dovolenou – například na vodě. Oblíbené jsou i díky nižší ceně. Další výhodou je též pestrý výběr tvarů a velikostí. Nejčastěji dnes narazíte na tzv. kopule, které mají proti dříve populárním „Áčkům“ výhodu v rychlejší stavbě a efektivnějším využití vnitřního prostoru. Kromě kopulí můžete koupit také stan typu tunel. Ty mají vůbec nejlepší využití místa uvnitř, jejich stavba je však složitější.

Ultralehké stany

Pokud během dovolené neustále cestujete z místa na místo, vyplatí se vám koupit ultralehký stan. Jeho hlavní výhoda je zjevná už z názvu. Díky nízké hmotnosti jej můžete využívat při turistice i výletech na kole či motorce. Bez problémů ho sbalíte do minimálních rozměrů… je zkrátka stvořený pro aktivní dovolenou. 

Expediční stany

Pokud jste na horách jako doma či rádi podnikáte náročné výpravy, expediční stany jsou pro vás jasnou volbou. Jejich úkolem je ochránit majitele v těch nejextrémnějších podmínkách, poskytují proto to nejlepší, co výrobci nabízejí. Konstrukce je obvykle tvořena duralovými pruty, které jsou nejen lehčí než standardní laminátové, ale především jsou výrazně pevnější. Špičková je i jejich podlážka, vyrobená z polyesteru či polyamidu. Je lehká a má i vysoký vodní sloupec. Největší nevýhodou expedičních stanů je dle očekávání vyšší cena. Pokud se však řadíte mezi dobrodruhy, kteří s oblibou zdolávají vysoké horské vrcholy, kvalitní spacákkarimatka a expediční stan ve vaší výbavě zkrátka nemohou chybět.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů stanů:

Co si pohlídat?

  • Vodní sloupec: je nejdůležitějším parametrem, který je třeba při nákupu sledovat. Ta udává, jak velká je odolnost proti promoknutí. A jaký vodní sloupec je optimální? To záleží především na tom, v jakých podmínkách se budete pohybovat. U tropika (vrchní vrstvy) je naprostým minimem 2000 mm, pro turistiku je vhodných alespoň 3000 mm, pokud se ale chystáte do drsnějších podmínek, počítejte raději s vodním sloupcem 5 000–6000 mm.  U podlážky berte za akceptovatelné minimum 5 000 mm, v náročných podmínkách ale oceníte sloupec 8000–10000 mm.
  • Velikost vnitřního prostoru: při koupi je důležité zvážit, kolik osob bude stan obývat. Jeden člověk potřebuje cca 55-60 cm na šířku. Délka stanu by pak měla být cca o 25 cm větší než výška uživatele.

Nejoblíbenější výrobci stanů:

Doporučené produkty