Asekol

Chraňte přírodu i sami sebe. Recyklujte elektro zařízení!

Rozhlédněte se kolem sebe. Dnešní domácnosti jsou vybaveny pračkami, ledničkami, televizemi, počítači, herními konzolemi a spoustou dalších elektro zařízení. Taktéž v kancelářích najdeme mnoho IT přístrojů, jako jsou monitory, telefony, tiskárny či kalkulačky. Každý z těchto elektro spotřebičů má však svou životnost a ve chvíli, kdy doslouží, se ho chceme co nejrychleji zbavit. Máme přitom několik možností, ne každá je však šetrná k životnímu prostředí.

Jak se šetrně zbavit vysloužilého elektro zařízení?

Nakoupíte-li nové elektro zařízení na Kase a využijete nadstandardních služeb dopravy, můžete si starý spotřebič jednoduše nechat odvést a dále se o něj nestarat (více zde). Ekologickou likvidaci v takovém případě zajistíme my. Samozřejmě se o likvidaci můžete postarat také sami. Vysloužilý spotřebič stačí bezplatně odevzdat v nejbližším sběrném místě, či vhodit do připravených kontejnerů. Za tímto účelem lze využít také výdejních míst KasaPOINTKontejnery ASEKOL jsou vhodné pro odevzdání menších elektro zařízení jako jsou baterie, mobilní telefony, MP3 přehrávače, aj. 

Proč je dobré recyklovat vysloužilá elektro zařízení?

Během jednoho roku se v Evropské unii vyprodukuje zhruba 8 milionů tun elektroodpadu. Každé elektro zařízení je vyrobeno ze spousty materiálů, které se při recyklaci dají znovu využít, čímž se chrání životní prostředí. Není pak nezbytně nutné těžit další a další přírodní zdroje, které jsou vzácné a omezené. Těžba nových zdrojů je navíc dražší než zpracování starých spotřebičů.

Některá elektro zařízení (např. lednice) navíc mohou obsahovat nebezpečné látky, které jsou zdraví a přírodě škodlivé. Ty se při recyklaci zachytí a ekologicky zlikvidují. Z každého elektrického zařízení se během ekologické likvidace zajistí 50 – 80 % materiálu, které se následně znovu využijí.

Životní cyklus elektro zařízení:

Kdo je společnost ASEKOL?

Partner pro recyklaci

V České republice nelze na poli zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení přehlédnout neziskově hospodařící společnost Asekol. Ta byla založena v roce 2005 a jedná se o jedinou společnost v ČR, která je oprávněna ke zpětnému odběru historických elektrozařízení ve skupinách 3, 4 a 7. V těchto skupinách najdeme nám velmi dobře známé produkty z kategorií výpočetní a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček i ostatních volnočasových aktivit (herní konzole, autodráhy, aj.).

Společnost ASEKOL organizuje celostátní sběr vysloužilých elektro zařízení a jejich dopravu ke konečné recyklaci. Jejich služeb mohou využívat výrobci i dovozci elektrozařízení, města či obce a v neposlední řadě také samotní prodejci elektra či servisy. V současné době je možné vysloužilé elektro zařízení odevzdat na více než 15.000 sběrných míst, jde tak o nejhustší síť odběru vysloužilých zařízení na území České republiky i v Evropě.

Společnost ASEKOL již sebrala následující množství elektrozařízení: 
  • 120 305 tun(od roku 2005, k 3. 6. 2014)
  • 6 576 tun(v roce 2014, k 3. 6. 2014)

Více se o společnosti ASEKOL dozvíte přímo na stránkách společnosti.