Nenechte se zaskočit přechodem na DVB-T2

Proč se přechází na DVB-T2?

Kvůli potřebám mobilního internetu bylo nezbytné uvolnit frekvence, která dosud patřily televiznímu vysílání. Tomu napomohl i nový kodek HEVC, jehož zásluhou je možné zhustit televizní signál do menšího frekvenčního prostoru beze ztráty kvality. Navrch přináší nový formát vysílání nejedno zlepšení.

Výhody pozemního TV vysílání a DVB-T2

Nový formát televizního vysílání umožňuje přijímat signál z více vysílačů současně, díky čemuž je zaručen kvalitnější příjem, ale také lepší barvy a celkově větší množství obrazových informací. Vyšší hustota signálu také umožňuje vysílat více televizních kanálů nebo více programů ve vysokém rozlišení. Lepší bude i kvalita zvuku.

Co to pro mě znamená?

Majitelé přístrojů s certifikátem ČRA „DVB-T2 ověřeno“ nebo televizí, které označujeme logem DVB-T2 a štítkem "podporuje", nemusí v podstatě nic řešit, maximálně v případě potřeby přeladit kanály. Pokud je vaše TV staršího data výroby, nebo není vybavena správným kodekem, v žádném případě nemusíte zoufat. Stačí jen zvolit jedno z nabízených řešení.

Jak přijímat DVB-T2

Pokud vlastníte starší televizi, určitě stojí za zvážení koupě nové. Nejenže s ní nový formát vysílání bez problémů naladíte, ale navrch si budete moci užívat atraktivních vymožeností moderních TV. Pokud do nové televize investovat nechcete, můžete využít řešení v podobě DVB-T2 set-top boxu. Zajímavou možností je i pořízení DVB-T2 televizní karty, která vám umožní přijímat TV vysílání prostřednictvím počítače. 

Harmonogram přechodu na DVB-T2

Harmonogram vypínání vysílačů najdete zde.

Co jsou to multiplexy?

Balík televizních a rozhlasových stanic, které jsou vysílány prostřednictvím jednoho kanálu, se nazývá multiplex. V současnosti máme 4 celoplošné a několik regionálních multiplexů, které vysílají ve formátu DVB-T. V multiplexu 1 najdete programy veřejnoprávní České televize, ve „dvojce“ se nachází hlavní programy televizí Nova, Prima a Barrandov, třetí multiplex patří dalším programům Primy, Barrandova, pak také Očku, Šlágru a dalším televizím a do posledního čtvrtého celoplošného multiplexu spadají programy Novy, skupiny Pohoda, Joj family a také regionální TV. Tyto multiplexy budou nahrazeny novými, vysílajícími ve formátu DVB-T2. Jako první dojde k vypnutí regionálních sítí, a to nejpozději do 30. 6. 2019. Vypínání celoplošných multiplexů začne v listopadu 2019. Po jeho dokončení už naladíte pozimní digitální vysílání pouze na zařízeních s podporou formátu DVB-T2 HEVC (H.265).

Často kladené otázky

Koho se přechod na DVB-T2 týká?

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se dotkne více než poloviny českých domácností, které přijímají televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů).

Jaký přijímač potřebuji?

Potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samopleky s logem DVB-T2 ověřeno, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován.

Televize mi při příjmu nehraje?

Obraťte se na prodejce, kde bylo zařízení zakoupeno a kde ho lze reklamovat. Můžete také zavolat servisní firmu, která pomůže s přeladěním a může odstranit případné potíže s příjmem TV signálu.

Mám televizi, která DVB-T2/HEVC nepodporuje? Musím kupovat novou televizi?

Můžete si koupit set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno, který bude umět vysílání přijmout. Případně můžete pořídit nový televizor. Ceny set top boxů začínají na 550 Kč.

Mám doma více televizí. Musím mít pro každou televizi zvlášť set top box?

Každá televize musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný set top box, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.

Kdy se u nás stávající vysílání vypne?

Jako první se v oblasti zejména středních Čech vypne vysílání České televize, a to na podzim 2019. Vypínání bude v jednotlivých regionech pokračovat do poloviny roku 2020.

Proč se vůbec na DVB-T2 přechází?

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a musí se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.